Skip to main content

Jeżeli już rozważaliście wyjazd na Kubę, to na pewno wiecie, że poza swoją kulturą, muzyką i architekturą, ta wyspa może poszczycić się wspaniałymi plażami. W tym artykule przedstawiam Wam najpiękniejsze kubańskie plaże oszałamiające magią błękitów. Na którą z nich byście się wybrali??

1. Jednym z najbardziej znanych kurortów wypoczynkowych jest bez wątpienia VARADERO, położone nad Oceanem Atlantyckim ok. 140 km na wschód od Hawany. Wspaniałe piaszczyste plaże zajmują całe 20-kilometrowe północne wybrzeże półwyspu Hicacos. Ciężko ocenić, która z nich jest najlepsza – wszystkie mają drobny biały piasek i krystalicznie czystą wodę, ale jeśli szukacie czegoś niezwykłego – warto wyruszyć poza zonę hotelową i odwiedzić Playa Coral. Bez problemu z brzegu można dotrzeć do bariery koralowej i podczas snorkellingu podziwiać ponad 30 gatunków koralowców, wielobarwne ryby i egzotyczne mięczaki. Do tego wszystkiego dochodzi możliwość uprawiania sportów wodnych i bogate nocne życie.

Varadero

 

2. Również nad Oceanem Atlantyckim, ale w prowincji Holguín znajduje się śliczna PLAYA GUARDALAVACA. Drobniutki biały piasek połączony z przejrzystą ciepłą wodą i pobliską rafą koralową sprawia, że to miejsce znakomicie nadaje się do nurkowania i do uprawiania sportów wodnych (windsurfing, kajakarstwo, żeglowanie itp.). Sama plaża ma ok. 1,7 km długości i od południa otaczają ją lasy oraz wzgórza pokryte bujną roślinnością. W wiekach XVI i XVII miejsce to było atakowane przez piratów i korsarzy, dlatego też często pojawiającym się wśród mieszkańców tych okolic hasłem było “Guardalavaca” (schowaj / chroń swoją krowę).

Guardalavaca

 

3. Północne wybrzeże Kuby obfituje także w liczne rajskie wysepki, wśród których na uwagę zasługuje Cayo Coco w prowincji Ciego de Ávila. Jest to jedna z wysp archipelagu Ogrodów Króla (Jardines del Rey), na którą prowadzi 17-kilometrowy pedraplen – droga wybudowana na grobli przez ocean, zapewniająca oszałamiające widoki. Biały piasek, płytkie turkusowe wody, świetne hotele i piękne krajobrazy znajdziecie przy jednej z najpiękniejszych plaż na tej wyspie – PLAYA LARGA.

Playa Larga

 

4. W tym samym archipelagu leży Cayo Guillermo. Piękna przyroda (szerokie wydmy otoczone palmami i różowe flamingi) oraz krystalicznie czysta woda przy piaszczystej PLAYA EL PILAR nie ma sobie równych. Mówi się, że plażę odkrył i rozsławił sam Ernest Hemingway.

Playa Pilar

 

5. Wspaniałe plaże są dostępne również na CAYO SANTA MARÍA. Tym razem, by cieszyć się ich drobniutkim jak mąka, białym piaskiem należy przejechać przez 50-kilometrowy pedraplen. Turkusowe spokojne wody oceanu oraz dobrej klasy hotele zapewniają pełen relaks. Po drodze na wyspę warto zatrzymać się w delfinarium.

Cayo Santa Maria

 

6. Prawie 900 km od Hawany, ukryta w Zatoce Nipe, leży wysepka CAYO SAETÍA. Idealne miejsce dla tych, którzy chcą wypocząć bez tłumów plażowiczów dookoła, ciesząc się bujną roślinnością, rafami koralowymi i kolorowymi rybkami. Oprócz możliwości uprawiania sportów wodnych wysepka oferuje również nietypową atrakcję – safari z aparatami, które pozwoli przyjrzeć się mieszkającym na wyspie antylopom, zebrom, żyrafom i egzotycznym ptakom.

Cayo Saetia

 

7. Jeszcze dalej na wschód, w okolicach Baracoa, na obszarze rezerwatu biosfery Cuchillas de Toa znajduje się PLAYA MAGUANA. Około kilometrowy pas drobniutkiego piasku otaczają palmy i winogrona morskie (uva caleta). Mieszkające w pobliżu rodziny chętnie przygotują na plaży lunch ze świeżymi owocami morza lub drinki w kokosach!

Playa Maguana

 

8. Także prowincja Pinar del Río posiada kilka pięknych plaż, wśród których na uwagę zasługuje CAYO LEVISA. Wysepka dostępna tylko promem, z dala od wielkich kurortów turystycznych. Na 3 kilometrach plaż znajdziemy aż 23 miejsca do nurkowania, w tym rafy koralowe, na których żyje 500 gatunków ryb, 200 gatunków gąbek, liczne skorupiaki, gwiazdy morskie i wiele innych.

Cayo Levisa

 

9. Od południa Kubę otacza Morze Karaibskie. 12 km od Trinidadu leży kolejna piękna plaża – PLAYA ANCÓN. Dużą jej zaletą jest łatwy dostęp, bez konieczności kwaterowania się w jednym z hoteli. Wystarczy wynająć pokój w wybranej casa particular kolonialnego Trinidadu i codziennie dojeżdżać na plażę autobusem, taksówką albo rowerem. A oglądane stąd zachody słońca po prostu zachwycają.

Playa Ancón

 

10. Na Morzu Karaibskim leży kolejna dziewicza wyspa – CAYO LARGO DEL SUR. Na jej rajskich plażach, które ciągną się na długości 24 kilometrów, znajdziemy wiele ustronnych miejsc odpowiednich dla nudystów oraz skrywających iguany, rozgwiazdy i żółwie morskie. Najczęściej odwiedzane są Playa Paraíso i Playa Sirena.

Cayo Largo

 

Która kubańska plaża, według Was, jest tą najpiękniejszą?

 

KONTAKT I REZERWACJE

Anna Jesionczak

Maciej Lopez

Adres e-mail: