Kuba kompletna (22 dni)

Kuba kompletna (22 dni)

Najbardziej rozbudowany i kompletny z naszych objazdów. Podczas jego realizacji wsiąkniecie w Kubę w 100% i zwiedzicie ją w całości od Pinar del Rio aż po Baracoa!

  • 2-dniowe zwiedzanie kubańskiej stolicy, połączone z doznaniami muzycznymi, tanecznymi i kulinarnymi,
  • miasta kolonialne, lokalne wioski, wodospady i zapierające dech w piersiach widoki,
  • wizyty na plantacjach tytoniu, kawy i kakao, okazja do kąpieli w Morzu Karaibskim i Oceanie Atlantyckim,
  • emocje podczas zjazdów na linie i wycieczki konnej w okolicach Trinidadu oraz trekkingu na El Yunque, przejażdżki amerykańskimi kabrioletami, coco-taxi i rikszami,
  • 3-tygodnie pełne wrażeń, fiest i niezapomnianych historii.

CENA: oferta chwilowo niedostępna

PROGRAM OBJAZDU:

Dzień 1
Przylot do Hawany, odprawa lotniskowa i transfer do casa particular w centrum miasta. Zakwaterowanie, spotkanie z przewodnikiem i wspólne wyjście na kolację (w zależności od godziny przylotu).

Dzień 2
Po śniadaniu spotkanie z przewodnikiem i spacer do Parku Centralnego, gdzie zobaczymy siedzibę Gran Teatro de la Habana i najstarsze hotele na wyspie oraz zwiedzimy wnętrza Kapitolu – monumentalnego budynku, stworzonego jako siedziba kubańskiego parlamentu. Następnie spacer przez Paseo del Prado do dawnego Pałacu Prezydenckiego, w którym mieści się obecnie Muzeum Rewolucji (z zewnątrz) i czas na kawę w jednej z licznych kawiarni w okolicach Wzgórza Anioła. Stąd pomaszerujemy Aleją Portową z widokiem na hawańskie fortyfikacje do Plaza de Armas – miejsca założenia Hawany, z najstarszą twierdzą w mieście oraz Pałacem Gubernatora. W pobliżu Placu Katedralnego zjemy lunch w lokalnej restauracji, a po nim udamy się w stronę deptaku Obispo i Plaza Vieja z jego kolonialną architekturą oraz niewielkim browarem. Na zakończenie dnia kurs salsy z kubańskimi partner(k)ami, a po krótkiej przerwie wyjście na kolację połączoną z koncertem muzyki legendarnej grupy Buena Vista Social Club.

Dzień 3
Po śniadaniu spotkanie z przewodnikiem i przejazd coco-taxi do fabryki cygar (po drodze postój na zdjęcia w zakątku z kolorowymi afro-kubańskimi muralami Callejón de Hammel). Zwiedzanie fabryki cygar, a po nim przejażdżka amerykańskimi kabrioletami. Pierwszym punktem będzie niewielka degustacja rumu wraz z objaśnieniem procesu jego produkcji. Dalej przejedziemy przez Plac Rewolucji, okolice zabytkowego Cmentarza im. Krzysztofa Kolumba i przez El Bosque (Lasek Hawański) do ekskluzywnej dzielnicy Miramar z jej pełną ambasad Piątą Aleją. Stąd wyjedziemy na słynny Malecón – nadmorską promenadę będącą miejscem spotkań Kubańczyków – i zatrzymamy się na mojito w odwiedzanym przez gwiazdy hotelu Nacional. Lunch w lokalnej restauracji oraz czas na zakup pamiątek w hali targowej Mercado de San José. Późnym popołudniem przepłyniemy tramwajem wodnym przez Zatokę Hawańską pod pomnik Chrystusa, skąd rozpościera się przepiękna panorama miasta. Zobaczymy ekspozycje związane z tzw. „kryzysem nuklearnym” i zjemy kolację w pobliskiej restauracji. Po kolacji będziemy uczestniczyć w ceremonii wystrzału armatniego z twierdzy San Carlos de la Cabañacanoñazo – która wyznaczała moment zamykania bram miejskich. Powrót do kwatery lub (za dopłatą) przejazd na rewię tropikalną do Kabaretu Parisien (powrót taksówką we własnym zakresie).

Dzień 4
Po śniadaniu wykwaterowanie i przejazd do jednego z najpiękniejszych zakątków Kuby – wpisanej na Listę UNESCO Doliny Viñales. Wycieczkę rozpoczniemy od zdjęć na punkcie widokowym Los Jazmines, skąd można podziwiać majestatyczne ostańce wapienne mogotes. Następnie zwiedzimy jedną z tych skał od wewnątrz podczas wizyty w Cueva del Indio i krótkiej przeprawy łodzią po podziemnej rzece. Po przerwie na lunch w lokalnej restauracji zajrzymy na plantację tytoniu, gdzie poznamy tajniki zwijania kubańskich cygar. Na zakończenie dnia pijąc przepyszną piñacoladę będziemy podziwiać Mural Prehistorii – jedno z największych malowideł na świecie. Zakwaterowanie w casa particular w Viñales, wyjście na krótki spacer po miasteczku i kolację w lokalnej restauracji (dodatkowo płatna).

Dzień 5
Po śniadaniu wykwaterowanie z casa particular i przejazd do Soroa, gdzie odwiedzimy ogród botaniczny specjalizujący się w storczykach. Następnie zajrzymy na dawną plantację kawy i wypijemy świetną kawę w Las Terrazas, skąd ruszymy w kierunku Guamá. Po przyjeździe lunch z mięsem krokodyla, a następnie wizyta na farmie krokodyli i rejs motorówką po kanałach Półwyspu Zapata. Na zakończenie obserwacja kolibrów i zakwaterowanie w Playa Larga. Wieczorem wyjście na kolację (dodatkowo płatna) i krótki kurs barmański, gdzie nauczymy się przyrządzania najbardziej znanych kubańskich koktajli.

Dzień 6
Po śniadaniu wykwaterowanie i przejazd do jednej z cenotes otaczających Zatokę Świń. Czas na kąpiele (opcja all inclusive z lunchem), a dla chętnych (za dopłatą) możliwość wypożyczenia sprzętu do snorklingu. Po obiedzie przejazd na zdjęcia do Playa Girón – miejsca amerykańskiej inwazji z 1961 r. oraz na zwiedzanie Cienfuegos – miasta nazywanego „kubańską perłą południa”. W planie: spacer przez historyczne centrum Pueblo Nuevo z ratuszem, katedrą i Teatrem Tomasa Terry’ego oraz przez Bulwar i Paseo del Prado do Palacio del Valle. Drink na tarasie najpiękniejszego budynku w mieście. Zakwaterowanie w casa particular i wyjście na kolację (dodatkowo płatna).

Dzień 7
Po śniadaniu wykwaterowanie i przejazd w kierunku wodospadu El Nicho. Czas na kąpiele w naturalnych basenach i zdjęcia. Po południu przejazd do Trinidadu i lunch z owocami morza, z których słynie południowe wybrzeże. Zwiedzanie najbardziej typowego i najlepiej zachowanego kolonialnego miasta Kuby – Trinidadu (miasto wpisane na Listę UNESCO): brukowane uliczki, pałace baronów cukrowych z licznymi kolonialnymi muzeami, główny plac – Plaza Mayor, dawny klasztor franciszkanów oraz Canchanchara – tawerna słynna z lokalnego trunku, będącego mieszanką miodu, cytryny i aguardiente! Zakwaterowanie w casa particular w Trinidadzie, kolacja (dodatkowo płatna) i wspólne wyjście do jednego z klubów muzycznych w centrum miasta.

Dzień 8
Po śniadaniu czas na plażowanie na Półwyspie Ancón (all inclusive z obiadem). Po południu czas wolny w miasteczku lub wycieczka konna przez okoliczne wioski do podnóża gór Sierra Escambray i czas na kąpiel w naturalnych basenach. Po drodze degustacja kawy (wycieczka dodatkowo płatna). Powrót do Trinidadu, kolacja (dodatkowo płatna) i nocleg.

Dzień 9
Po śniadaniu wykwaterowanie i przejazd w kierunku Doliny Cukrowni. Zjazdy na linie canopy tour, a następnie wizyta w posiadłości Manaca Iznaga z wieżą obserwacyjną i najstarszą na wyspie prasą do wyciskania soku trzcinowego. Stąd już niedaleko do stolicy prowincji – Sancti Spíritus. Krótki spacer od głównego placu do najstarszego kamiennego mostu na Kubie, wybudowanego nad rzeką Yayabo, obiad i transfer do Camagüey. Zakwaterowanie w casa particular, kolacja (dodatkowo płatna) i nocleg.

Dzień 10
Po śniadaniu wykwaterowanie z casa particular, krótka wizyta na lokalnym targowisku oraz zwiedzanie rikszami miasta-labiryntu: Plac św. Jana z domami kupieckimi, Plaza del Carmen z ciekawymi rzeźbami Marty Jímenez oraz Parque Agramonte – główny plac Camagüey. Lunch w lokalnej restauracji i wyjazd w kierunku Holguín. Po przyjeździe do miasta wjazd na Wzgórze Krzyża z punktem widokowym i króki spacer po centrum. Zakwaterowanie w casa particular, kolacja (dodatkowo płatna) i nocleg.

Dzień 11
Po wczesnym wykwaterowaniu przejazd w kierunku Cayo Saetía (śniadanie po drodze). Jako że w przeszłości było to miejsce wypoczynku dla partyjnych funkcjonariuszy, specjalnie dla nich hodowano tam dzikie zwierzęta, biegające po wyspie na wolności i urządzano polowania. My wybierzemy się na safari z aparatami, podczas którego zobaczymy m.in. zebry, strusie i antylopy, a następnie będziemy plażować na rajskiej wysepce i zjemy lunch. Po południu ruszymy do Parku Narodowego im. Aleksandra von Humboldta – największego obszaru chronionej przyrody na wyspie. W programie: krótki postój w centrum dydaktycznym, a następnie dojazd na nocleg do Baracoa. Zakwaterowanie w casa particular, kolacja (dodatkowo płatna) i wieczorne wyjście na zabawę do Casa de la Trova.

Dzień 12
Po śniadaniu wyprawa nad rzekę Río Duaba – czas na kąpiele w rzece i pod pobliskim wodospadem oraz trekking z lokalnym przewodnikiem na El Yunque (575 m n.p.m.). Następnie wizyta na plantacji kakao oraz lunch w lokalnej restauracji. Po południu spacer po Baracoa – od pomnika Krzysztofa Kolumba, przez Malecón do punktu obserwacyjnego La Punta oraz do głównego placu z katedrą Nuestra Señora de la Asunción. Powrót do casa particular, kolacja (dodatkowo płatna) i nocleg.

Dzień 13
Po śniadaniu wykwaterowanie i przejazd przez górską drogę – Farolę – oraz okolice Zatoki Guantanamo (ze słynną bazą wojskową będącą symbolem konfliktu między Kubą a USA) do Santiago de Cuba – drugiego największego miasta na wyspie. Po przyjeździe czas na zdjęcia na Placu Rewolucji i pod koszarami Moncada (od których zaczęła się kubańska rewolucja). Następnie spacer przez historyczne place miasta (Plaza del Martes, Plaza Dolores ze szkołą, w której uczył się młody Fidel Castro i Parque Céspedes). Czas wolny i lunch w lokalnej restauracji, a po południu zwiedzanie najstarszego domu na wyspie – Casa Velázquez – z kolekcjami mebli z okresu od XVI-XIX w. Na zakończenie wjedziemy na punkt widokowy na tarasie hotelu Casa Granda i zejdziemy przez dzielnicę Tivoli ze słynnymi schodami Padre Pico aż do portu. Zakwaterowanie w casa particular w Santiago de Cuba. Kolacja (dodatkowo płatna) i nocleg.

Dzień 14
Po śniadaniu wycieczka do Rezerwatu Biosfery Baconao, gdzie czekają na nas liczne atrakcje: pośród bujnej roślinności wdrapiemy się na wierzchołek Gran Piedra (ważący 63 tys. ton głaz, będący świetnym punktem widokowym położonym na wysokości 1225 m n.p.m.), wizyta w Museo La Isabelica, związanym z pojawieniem się francuskich imigrantów na wyspie i wprowadzonymi przez nich plantacjami kawy, a także zwiedzanie ogrodu botanicznego Ave del Paraiso. Przejedziemy przez Dolinę Prehistorii z 200 gigantycznymi rzeźbami dinozaurów i mamutów, do pobliskiego akwarium, gdzie czeka nas spacer 30-metrowym podwodnym tunelem oraz pokaz tresury delfinów i lwów morskich. Po południu lunch i czas na plażowanie. Powrót do casa particular na nocleg.

Dzień 15
Po śniadaniu wykwaterowanie i wizyta na Cmentarzu Santa Ifigenia, gdzie pochowani są członkowie rodu Bacardich, bojownicy o niepodległość kraju – w tym José Martí oraz, od niedawna, Fidel Castro. Wybierzemy się na degustację rumu do budynku fabryki należącej w przeszłości do rodziny Bacardich i zajrzymy do twierdzy El Morro, broniącej wejścia do Zatoki Santiago. Lunch, a następnie przejazd do najważniejszego sanktuarium Maryjnego na wyspie – El Cobre. Późnym popołudniem krótka wizyta na głównym placu w Bayamo i zakwaterowanie w casa particular. Kolacja (dodatkowo płatna) i nocleg.

Dzień 16
Po śniadaniu długi transfer do hotelu 4* all inclusive (lub lepszego) na wyspie Cayo Coco. Po drodze lunch. Zakwaterowanie, kolacja i nocleg.

Dzień 17
Czas wolny na plażowanie na jednej z najpiękniejszych kubańskich plaż oraz na korzystanie z hotelowych udogodnień.

Dzień 18
Po śniadaniu wykwaterowanie i przejazd w okolice Caibarién do dawnej cukrowni Marcelo Salado, w której urządzono Muzeum Przemysłu Cukrowniczego. Następnie wizyta w miasteczku Remedios (główny plac z najstarszym kościołem na wyspie) i przejazd do Santa Clara. Lunch w lokalnej restauracji i zwiedzanie miasta, którego zdobycie przez Che Guevarę zadecydowało o triumfie kubańskiej rewolucji. Zobaczymy Guevara Memorial (miejsce pochówku Che) i pomnik pociągu pancernego. Zakwaterowanie w casa particular lub hotelu, kolacja (dodatkowo płatna) i nocleg.

Dzień 19
Po śniadaniu wykwaterowanie i przejazd w kierunku Matanzas – miasta nazywanego „kubańskimi Atenami”. Wizyta w Castillo de San Severino, mieszczącym obecnie Muzeum Niewolnictwa; zdjęcia w historycznej XIX-wiecznej aptece, na głównym placu oraz przy pięknym Teatro Sauto, wzorowanym na Operze Mediolańskiej. Obiad w lokalnej restauracji i przejazd na snorkling na Playa Coral oraz na kąpiel w Cueva del Saturno. Zakwaterowanie w okolicach Matanzas, kolacja (dodatkowo płatna) i nocleg.

Dzień 20-21
Po śniadaniu transfer do hotelu 4* all inclusive w Varadero (pokoje dostępne od godz. 16.00, ale od momentu przyjazdu można korzystać z pozostałych hotelowych udogodnień). Rozstanie z przewodnikiem. Wypoczynek na plaży, kąpiele w oceanie i basenach, korzystanie z hotelowych barów i programów animacyjnych.

Dzień 22
Wykwaterowanie z hotelu do godziny 12.00. Transfer na lotnisko w Hawanie w zależności od godziny wylotu.

 

Uwaga: kolejność realizacji programu może ulec zmianie w zależności od dostępnego miejsca zakwaterowania i dni / godzin otwarcia zwiedzanych obiektów. W cenę wycieczki wliczone są transfery lotniskowe dla lotniska w Hawanie. W przypadku innych lotnisk – cena może ulec zmianie.

W cenie wycieczki: opieka polskojęzycznego przewodnika od 1-20 dnia wycieczki, transport podczas realizacji całego programu, w tym transfery lotniskowe, zakwaterowanie w pokojach 2-osobowych ze śniadaniami w casas particulares (17 nocy: Hawana x 3, Viñales x 1, Playa Larga x 1, Cienfuegos x 1, Trinidad x 2, Camagüey x 1, Holguín x 1, Baracoa x 2, Santiago de Cuba x 2, Bayamo x 1, Santa Clara x 1, Matanzas x 1) i w hotelach 4* all inclusive (4 noce: Cayo Coco x 2, Varadero x 2), wyżywienie: 17 śniadań, 17 obiadów, 3 kolacje w Hawanie (w tym jedna z koncertem Buena Vista), 4 x all inclusive na Cayo Coco i w Varadero, bilety wstępu i atrakcje opisane w programie.

Nie wliczone w cenę: bilety lotnicze, ubezpieczenie turystyczne, kubańska wiza (karta turysty), kolacje (poza 3 uwzględnionymi w programie, ok. 15 EUR / posiłek), rewia tropikalna Parisien – 40 EUR / os. (panowie koniecznie długie spodnie), transport powrotny do kwatery, wycieczka konna w Trinidadzie – 15 EUR / os., napiwki (w restauracjach, atrakcjach, dla kierowców i przewodników), własne wydatki i posiłki nie uwzględnione w programie. Dopłata do pokoju 1-os. – 605 EUR / os.

Sprawdź proponowane terminy zwiedzania grupowego (12-15 osób) w naszym kalendarzu.